GALERIA - DOM 1

GALERIA - DOM 2

GALERIA - ŚWIETLICA

GALERIA - OGRÓD

NASZE WYRÓŻNIENIA
Atrakcje w Zawoi

 


W Zawoi zielonych łąk i hal jest  dostatek, a i błękitnego nieba nie zabraknie dla tych, którzy cenią sobie spokój i piękno natury. Jest gdzie kontemplować i marzyć. A gdy już nakarmicie swoje oczy balsamiczną barwą zieleni a serce spokojem, gdy odetchniecie od zgiełku codzienności, zapraszamy na wycieczkę po Zawoi i okolicach. Dla aktywnych piechurów i miłośników wędrówek jest tu wiele szlaków turystycznych oraz tras pozwalających uprawiać trekking lub nordic walking. Długość szlaków i stopień trudności są zróżnicowane, dlatego można planować wędrówki z małymi dziećmi i tymi większymi, które pragną poznać smak prawdziwej górskiej wspinaczki. Proponujemy zdobycie szczytu Babiej Góry - Diablaka (1725 m. n.p.m.) szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym (proszę się nie zrażać początkowymi trudnościami, kiedy wdrapiecie się na Sokolicę - nagrodą za trudy wspinaczki są naprawdę piękne widoczki - dalsza wędrówka to przyjemność). Rozpoczyna się on na przełęczy Krowiarki. W tym miejscu znajdują się dwa pamiątkowe pomniki - ku czci papieża Jana Pawła II oraz symboliczny grób światowej sławy językoznawcy prof. Zenona Klemensiewicza, ofiary katastrofy lotniczej na stokach Policy w 1969 roku.
Dla mniej zaawansowanych w turystycznym rzemiośle proponujemy przejście niebieskim szlakiem do schroniska na Markowych Szczawinach (nowy budynek oddano do użytku w 2009 r.). Szlak jest łagodny, choć trochę monotonny, ale w sam raz na dłuższy rodzinny spacer (można zabrać wózek dziecięcy). Atrakcją na szlaku jest postój przy Mokrym Stawku.


Zwolennicy rowerowych wypraw rodzinnych także znajdą coś dla siebie (istnieje możliwość wypożyczenia roweru na miejscu). W trakcie tych eskapad będziecie Państwo mogli podziwiać piękno górskich pejzaży, malownicze zakątki wsi - wiele przysiółków jest rozsianych na zboczach okolicznych gór. Warto zatem odwiedzić Przysłop (można tam dojechać samochodem, rowerem, wędrować pieszo) nie tylko ze względu na walory widokowe, w tym przysiółku działał pierwszy, stojący do tej pory, wiatrak z elektrownią wiatrową. Niedaleko niego znajduje się klasztor oo. Karmelitów Bosych (pochodzący z  połowy XX w.) z otaczającą go małą Kalwarią, której kapliczki kryją się w okolicznym lesie.


Kolejnym punktem, który należy uwzględnić w harmonogramie wypraw, jest wodospad na Mosornym Potoku. Nie może konkurować z tatrzańskimi siklawami, ale ośmiometrowy spad wody i tak robi wrażenie. W tym samym przysiółku (w Mosornem)  znajduje się niewielka, warta obejrzenia, kapliczka pw. Matki Bożej Anielskiej.


Wszystkie te atrakcje podarowane są w ślicznym opakowaniu górskiej natury. Jej świeżość i uroda to efekt istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego, który chroni to co dla nas najcenniejsze. Granica parku zaczyna się już 500 m od naszego domu.


Wymieniliśmy tylko kilka miejsc w Zawoi które są godne polecenia. Sami Państwo możecie się przekonać, że pięknych szlaków i zakątków wartych zobaczenie jest naprawdę wiele.

 

GALERIA - ATRAKCJE U NAS

GALERIA - OKOLICA

GALERIA - ZIMA W ZAWOI

GALERIA - ATRAKCJE W ZAWOI

LICZNIK ODWIEDZIN

Dzisiaj2
Wczoraj50
Ostatni tydzień249
Ostatni miesiąc1533
Wszystkich119477

NOCLEGI W ZAWOI - Elżbieta i Krystyna Kozina, Powered by PM Art